Kopitarjevi dnevi potekajo že več kot 30 let in so bili prvotno namenjeni znanstvenemu raziskovanju dela velikega jezikoslovca Jerneja Kopitarja, čigar 170 obletnico smrti smo slovesno obeležili pred dvema letoma v Repnjah. Od tedaj se v sklopu prireditev raziskuje delo in pomen tudi drugih pomembnih kulturnih osebnosti iz okolja današnje občine Vodice.
V kulturnem programu so se zvrstili številni nastopajoči. Prof. Marjeta Žebovec, urednica, redaktorica, lektorica ter avtorica knjige Pustili so sled, je predstavila odnose med Slovenci v Alešovčevem času. Dramski igralec Gregor Čušin nam je oživel lik Jakoba Alešovca in nas prestavil 100 in več let nazaj. Odlično je prikazal hudomušnost in duhovitost tega našega rojaka. Dr. Miran Hladnik, profesor slovenske književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani, je povzel življenje in delo pomembnega pesnika, pisatelja, urednika, založnika, prevajalca in satirika Jakoba Alešovca. Vodja Knjižnice Vodice Tomaž Miško nam je predstavil razstavo, ki je pripravljena v dvorani Kulturnega doma Skaručna. Umetnostni kritik Roman Veras je predstavil 2. Ex-tempore Vodice, ki je do konca meseca na ogled v dvorani. Na dan prireditve so bile slike tudi del scenografije, kot si jo je zamislil arhitekt in univerzitetni profesor Ivo Koritnik.
Program so popestrili pevski zbor OŠ Vodice, pevci projektnega moškega zbora, folklorna skupina Vodice in Godba Vodice, ki je veselo otvorila prireditev.
Župan Aco Franc Šuštar je v sklepnem delu prireditve spregovoril o številnih spremljajočih aktivnostih, ki potekajo v občini. V Šinkovem Turnu smo na obnovljeno grajsko obzidje namestili razstavo o Plemiških rodbinah od leta 1250 do danes. V dvorani so razstavljene slike umetnikov, ki so 2. Ex-tempore Vodice med 2. in 4. septembrom 2016 posvetili Alešovcu in Skaručni. V dvorani je pripravljena razstava knjižnih in likovnih del, ki jo bo mogoče ogledati vsak dan od 17. do 19. ure. V mesecu septembru so na Skaručni posebni programi o Alešovcu za osnovno šolo in vrtec.
S povabilom vsem prisotnim svetnikom in svetnicam ter narodnim nošam na odkritje spominske plošče je še opomnil, naj bo pričujoča spominska plošča izraz našega spoštovanja do velikega Slovenca in pisatelja. Pozval je, da tudi sami storimo kar največ za slovenski jezik in za našo domovino Slovenijo.